Zemědělské odborné učiliště v Tišnově navázalo v roce 1960 na…
Ohlédnutí za včelařskou sezónou
Včelařský rok 2018–2019 začal podletím po 20. červenci 2018. Podzim 2018 byl pro včelstva nepříznivý, teplé období
bylo příčinou dlouhého plodování, které vedlo i k množení parazita – roztoče varroa destructor. I když nástupem zimy 2019 přišlo ochlazení, netrvalo dlouho. Již v polovině února včely nosily pyl z lísky a jívy. Koncem včelařského předjaří, koncem dubna, bylo suché a celkem studené počasí. Obdobné chladné počasí pokračovalo včelařským jarem v měsíci květnu. Staré přísloví – Studený máj ve stodole ráj, má-li kravička, nemá včelka. Tak bych charakterizoval tento měsíc.
Přes všechny vrtochy počasí byla včelstva silná a nosila nektar a pyl. Další období léta a plného léta, které se datuje rozkvětem akátu a lip, bylo možno provést první medobraní a to druhé v polovině července. Chladné jaro přispělo ke zdárnému rozvoji, naopak teplé počasí k tomu, že včelstva nedoženou svým rozvojem velký skok ze zimního období přímo do léta.
Co se týká včelaření na včelnici v roce 2019, v dubnu to byla ukázka pro začínající včelaře, příprava včelstva na jarní rozvoj. V květnu praktická ukázka chovu matek pro pokročilé. V dubnu přišly děti z Inspira na včelnici. Navštívil jsem MŠ v Lomničce, kde jsme si povídali o životě včel v měsíci květnu. Tišnovské včely přivítaly jaro v dubnu na Skleněnce v Březině. Také jsou to výstavy včelařů a zahrádkářů z okolí Tišnova, kterých se zúčastňuji a přispívám jako vystavovatel. Včelařskou výstavu koncem září považuji za úspěšnou, jsem jejím tvůrcem a pořadatelem.
Poděkování patří ZO ČZS Tišnov za její umožnění. Bez nich by tyto části včelařských výstav nemohly vzniknout. Včelařský rok patřil mezi úspěšné v oblasti chovu včel na včelnici, akcí a výstav nejen na Tišnovsku.
Josef Permedla
Další článek: Napsali jsme před 50 lety – 1. díl – leden 1970
Předchozí článek: 85 let organizace tišnovských zahrádkářů