Antonín Vojtek oslaví 85 let také výstavou v Předklášteří

Antonín Vojtek oslaví 85 let také výstavou v Předklášteří

Antonín Vojtek se narodil 10. ledna 1934 v Horních Bojanovicích. Žije a pracuje v Břeclavi. Od samotných počátků bylo zřejmé, že na scénu vstupuje malíř, který dříve či později zaujme v českém výtvarném umění přední místo. Bývá nazýván „Malířem jižní Moravy“. Na jižní Moravě se narodil, na jižní Moravě žije. Jižní Moravu miluje a celý život ji ztvárňuje svým osobitým způsobem.

Antonín Vojtek se zajímal o výtvarnou tvorbu již od mládí. Kreslil a maloval v okolí své rodné obce, kde také v roce 1965 svoji výstavní činnost zahájil. Od té doby vystavil svá díla na samostatných výstavách na 220 místech. V zahraničí to bylo v Německu, Rakousku, Skotsku, Itálii, Řecku, USA, Chorvatsku a v dalších zemích. Jeho obrazy jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v téměř padesáti státech světa.

V letošním roce Mistr slaví 85 roků, a tak se nabídky na výstavy jeho obrazů jenom hrnuly – Galerie 99 Břeclav, MMG Břeclav, Galerie Penzion v Karlovicích, účast na 59. ročníku Zlín Film Festival, AD Galerie Praha, zahradnictví u Vrbasů Blažovice, Domov s duší Sokolnice, 100 let gymnázia Hustopeče, Den otevřených ateliérů Břeclav a desátá jubilejní výstava bude v prostorách OÚ Předklášteří s názvem „Antonín Vojtek 85“. Uskuteční se ve dnech 15.–20. října 2019 a bude zakončena v neděli 20. října od 15 hodin kulturním programem, ve kterém vystoupí kromě oslavence Antonína Vojtka také cimbálová muzika Tomáše Zouhara a brněnská baletka Dominika Marková. Celý pořad, ve kterém bude pokřtěn i nový kalendář spolku Art Periscope s názvem „Stromy na Tišnovsku 2020“, bude uvádět moderátorka Barbora Kulhánková. K vidění bude na čtyřicet obrazů Mistra Antonína Vojtka.

Výstava bude otevřena denně od 9 do 17 hodin se vstupným dobrovolným.

Zdeněk Jílek

Foto: archiv Art Periscope

Další článek:
Předchozí článek: