K příležitosti nedožitých sedmdesáti let chystáme v Galerii Jamborův dům výstavu…
Z druhé strany nebo naopak
„Ukradli jsme všechno, na co jsme přišli! Máme rádi spoustu hudby nejen té jazzové, ale taky se inspirujeme vlivy rocku, metalu, country, punku, folklóru, soudobé vážné hudby, hudby avantgardní, popové i filmové…“
Těmito slovy komentuje s notnou dávkou nadsázky hudební styl své skupiny E Converso její hlavní protagonista, saxofonista Michal Wróblewski, jedna z nejzajímavějších osobností současného mladého jazzu na české scéně. 28letý interpret je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v oboru saxofon a klarinet, poté vystudoval na téže škole VOŠ, bakalářský titul si doplnil na brněnské JAMU a momentálně je žákem Norwegian Academy Of Music v Oslu. Hrál s mnoha renomovanými big bandy včetně těch nejslavnějších (Pražský big band, Orchestr Gustava Broma) i s menšími jazzovými seskupeními, ve skupině Bran se věnoval keltské hudbě. Hlavně ale sám několik kapel založil a většinu z nich udržuje i nadále při životě. Už jako konzervatorista dal dohromady soubor Mocca malacco, hrající podle jeho slov „skladby lichých taktů, podmanivých harmonií, hlubokých myšlenek a absurdních názvů“, v současném severském působišti hraje s česko-norským triem KIAP a v oktetu Michal Wróblewski Ensemble, úplně jinou tvář má pro změnu kvintet SWOMP inspirovaný minimalistickou hudbou Steva Reicha. Pokud bychom chtěli popsat produkci skupiny E Converso jinými slovy, než které použil sám Michal v úvodu tohoto článku, pak by bylo asi nejlepší citovat recenzenta Jana Hocka, který napsal: „Hudba kvarteta spojuje vlivy tzv. newyorského downtownu (evidentní je inspirace hudbou Johna Zorna a vůbec scény kolem klubu a vydavatelství Knitting Factory), současného evropského komorního jazzu a volné improvizace.“
E Converso má za sebou album Konspirační melodie vydané slovenskou firmou Hevhetia (2014), které vychválili mnozí domácí odborníci. Promotér brněnského JazzFestu, kytarista Vilém Spilka, například napsal: „Tahle kapela je pro mě zjevením. E Converso má svůj nenapodobitelný zvuk už teď, a to jejím členům většinou nebylo ani 30 let. Těším se, kam se posunou za tři pět let. Doufám, že se Michal Wróblewski z Osla jednou vrátí zase do ČR, aby pomohl zvyšovat umělecký standard zdejší scény.“ Garant žánrových Cen Anděl v kategorii jazz & blues Tomáš S. Polívka pro změnu tvrdí: „Velmi mě baví debut E Converso, a to díky sebevědomě hlučnějším pasážím a míchání newyorské avantgardy s evropskou komorností, ze kterého ovšem leze osobitý zvuk i jasný názor, žádný mišmaš.“ V současné době kapela plánuje natočení nové desky a absolvuje druhé letošní turné po českých klubech, při kterém se v sobotu 22. října zastaví i v Tišnově v sále na Mlýnské ulici. Přijede přímo z prestižního festivalu Jazz Goes To Town v Hradci Králové, kde dva dny předtím vystoupí ve spolupráci se smyčcovým tělesem Kvintesence Quartet.
„Naše hudba se samozřejmě vyvíjí a dnes již máme autentičtější tvář než dříve. Humor a nadhled však nadále zůstávají podstatnou složkou,“ říká o nejaktuálnějším stavu své kapely Michal Wróblewski, jehož v E Converso doplňují kytarista Jan Pisklák, basista Vladimír Micenko a bubeník Jan Chalupa.
Nenechte si ujít skvělý jazz v té nejsoučasnější podobě. A co že ten latinský název souboru vlastně znamená? Máte to v titulku – z druhé strany neboli naopak…
Václav Seyfert, redaktor TN
Foto: E Converso promo
Další článek: TIŠNOVSKÉ TÓNY NA VINYLU (… A NEJEN NA NĚM) – 4. část
Předchozí článek: TyJáTr FEST – ty, já a trochu festivalu