V sobotu 18. června letošního roku by oslavil kulaté životní jubileum…
Květnice ve „škole pod Květnicí“
Jedinečná stálá výstava věnovaná přírodní památce Květnice byla na Základní škole nám. 28. října původně instalována v letech 1995–1996, slavnostně pak otevřena v dubnu 1996. Hlavní vůdčí osobností při budování této ojedinělé expozice byla tehdejší učitelka biologie a zeměpisu paní Mgr. Marie Hosnédlová. S týmem spoluautorů a odborných konzultantů, kterými tehdy byli doc. Ing. Jan Lacina, Csc., Mgr. Bohumil Kabeš, prof. RNDr. František Kubíček, PhDr. Josef Zacpal a pan učitel Leoš Malec se jí podařilo vytvořit rozsáhlé dílo, které obsahovalo ucelený soubor informací nejen o květnické fauně a flóře, ale bylo také doplněno sbírkou neživých přírodnin, na jejímž sestavení se tehdy podíleli RNDr. Drahoš Šikola, Jan Běluša a Ing. Andrej Sučko. Uskutečnění tohoto velkolepého záměru nebylo samozřejmě snadnou záležitostí. Našlo se však mnoho nadšených Tišnováků, kteří nezištně pomáhali a společně vytvořili dílo, které přibližovalo okolní přírodu Tišnovska stovkám žáků školy a návštěvníkům z blízkých i vzdálenějších obcí.
Obsáhlé zpracování celé expozice bohužel poznamenal čas, a tak se vedení školy rozhodlo přistoupit k její rozsáhlé obnově. Celá výstava prošla zásadní rekonstrukcí a byla opět po dvaceti letech slavnostně otevřena 28. dubna 2016. Autorky obnovené výstavy (Mgr. Lenka Dufková, Mgr. Jana Křížová a Mgr. Barbora Kulhánková) společně s tvůrcem grafického zpracování panem Tomášem Zeinerem přetvořily toto unikátní dílo do podoby netradičního přírodovědného didaktického centra. Součástí stálé výstavy je i po jejím obnovení mineralogicko-geologická expozice, která zahrnuje vzorky nejdůležitějších minerálů, hornin a zkamenělin místního regionu. Jako odborní konzultanti spolupracovali RNDr. Drahoš Šikola, Mgr. Bohumil Kabeš a Tomáš Hamřík. Malby s tématy přírody na stěnách přilehlé chodby vytvořili žáci školy pod vedením vyučující výtvarné výchovy Soni Kvíčalové. Horu Květnici zde můžete vidět z různých úhlů – faunu, flóru i neživou přírodu. Spojení všech složek živé a neživé přírody vytváří unikátní přírodní památku, bez které by si snad již žádný z Tišnováků naše město nedovedl představit.
Vzhledem ke školnímu provozu není výstava veřejnosti běžně přístupná. Rádi však uvítáme zájemce nejen z řad veřejnosti, ale i školních a zájmových dětských kolektivů. V tom případě prosíme o předchozí domluvu na telefonu 549 415 629.
Radmila Zhořová, ředitelka školy
Autor fotografie: Ladislav Adamec
Hlavním sponzorem webové verze pro Červen 2016:
Další článek: Zdatný běžec
Předchozí článek: Víkend otevřených zahrad v Lomnici