Strasti i naděje tišnovských fotbalistů

Strasti i naděje tišnovských fotbalistů

Fotbalová sezóna již má zimní přestávku, ale na Ostrovci bude ještě nějaký čas pořádně živo. V současnosti má totiž v klubu prioritu výstavba nové budovy, v níž budou mít již brzy fotbalisté kompletní zázemí, tedy to, co ve starých kabinách dlouhý čas zoufale chybělo. Po otevření
druhého hřiště s umělým povrchem je to další nadějný krok do budoucích let.

„Umělka je nejen kompletně hotová, ale také zaplacená a hlavně používaná,“ podotýká předseda AFK Tišnov Štěpán Pilný. „Další výstavba začala zkraje října a základní úkony týkající se vybudování kabin s příslušenstvím – včetně osazení oken či instalace elektřiny a vody – by měly být do konce roku hotové. Jde o montovanou stavbu, jejímž dodavatelem je otrokovická firma Unihal, investorem je náš klub a vše úspěšně běží i díky skvělé práci architekta Borise Hladkého, který tu působí jako stavební dozor.“ Dotace z prostředků ministerstva byla zdárně schválena, ale prozatím nelze říci, kdy bude dokončeno vše včetně vnitřního vybavení či terénních úprav. Že se ale blíží velký posun k lepšímu, je zcela zřejmé.

Druhou radostí tišnovských funkcionářů je mládežnické dění. „Za celou dobu, co v klubu působím jako funkcionář, máme teď nejvíce dětí a dobrých kvalifikovaných trenérů,“ říká Štěpán Pilný. „Mládežnických členů je momentálně kolem dvou set.“ Dorost vedený Martinem Pilným a Františkem Vejpustkem se v polovině soutěže drží na 5. místě své skupiny I. třídy, přestože všechna utkání odehrál na hřištích soupeřů. Obě žákovská družstva hrají krajský přebor – starší žáci jsou po podzimu čtvrtí s 9 výhrami z 13 utkání, mladší zaujímají 11. příčku. Zvláště starší hoši, které si trenér Petr Pavlas (pomáhá mu František Navrátil) vypiplal od úplných začátků, vypadají velmi nadějně – předseda klubu má dokonce za to, že tak šikovná parta tu nebyla více než 30 let. Mladší žáky, kteří stejně jako jejich starší kamarádi  absolvovali své podzimní domácí duely v Dolních Loučkách, vedou Jiří Štěpaník a Ivan Bártek. No a pak jsou tu ti úplně nejmenší – jejich přípravky se rovněž dělí na starší, mladší a tzv. předpřípravku. Zápasy hrají na ploše velikosti zhruba čtvrtiny obvyklého hřiště a jejich
zápolení má své specifikum: „V okresních soutěžích těch nejmenších se vůbec nepočítá tabulka,“ vysvětluje Štěpán Pilný, „protože tady by ještě nemělo jít o honbu za výsledky.“ S nejmenšími pracují trenéři Buček, Tichý, Habart, Vejrosta či Bauer.

Vrátíme-li se k titulku, zatím jsme se zabývali „nadějemi“ a teď přicházejí na řadu „strasti“. Patří sem to, co fanoušci vnímají nejsilněji, tedy výsledky družstva mužů. O situaci poté, co od týmu odešel Oldřich Merta, bylo popsáno již dost papíru. Po odstoupení z divize zahájili Tišnovští sezónu 2018/19 v krajském přeboru. Štěpán Pilný to vysvětluje: „Rozhodli jsme se, že to zkusíme, bylo tu pár šikovných dorostenců, přišli zajímaví hráči jako Jícha, Pohl nebo Chlup… Jenže na poslední chvíli odešlo několik mladých do Velké Bíteše. Navíc nám před začátkem ročníku na svazu tvrdili, že sestoupí jen poslední tým, tak jsme si říkali, ,to přece dokážeme zachránit a budeme mít rok na to, abychom s týmem dělali něco dál’. Začalo se slušně, ale pak přišly porážky a jaro už tým vůbec nezvládl – svou roli hrál i přechod na umělý povrch, ale hráči to neustáli zejména v hlavách. A sestupovaly nakonec dva týmy, takže jsme se neudrželi.“

Běžící sezónu tedy tišnovský tým tráví v I. A třídě, jejíž podzimní úvod byl strastiplný. „Vzhledem k výstavbě jsme se rozhodli hrát všechno na hřištích soupeřů s tím, že na jaře to bude naopak. Zatímco dorost situaci zvládl, áčko nikoliv. Čekali jsme zhruba 15 bodů, máme jich ale jen 9 a jsme druzí od konce,” konstatuje předseda. „Ve hře byla i varianta hrát v Dolních Loučkách, ale tehdy nebylo jasné, zda bychom tam nemuseli hradit pronájem. A zajistit provizorní zázemí k umělému hřišti bylo nereálné. Řada porážek byla velmi těsných, ale na jaře bychom soutěž měli zachránit.“ Existují snahy přivést zpět odchovance, kteří zejména v „mertovském“ období odešli, ale to bude asi běh na dlouhou trať; ne všichni hráči totiž mají důvod ze svých současných klubů odcházet.

AFK v loňské sezóně držel i „béčko” v okresním přeboru, kde chtěl personálně využít spojení s Dolními Loučkami, které vlastní družstvo nedokázaly sestavit. Kádr byl ale tak úzký, že byl problém se vůbec sejít na utkání a po sezóně byl tým zrušen. K tomu opět Štěpán Pilný: „Spolupráce s Loučkami je součást něčeho, čemu říkám ,Projekt Tišnovsko’. Chtěli bychom, aby výhledově bylo centrum okolního fotbalu v Tišnově (inovovaný areál, dobří trenéři, výchova dětí), ale aby v sousedních obcích, mám na mysli ještě hlavně Deblín či Drásov, fotbal nezanikl, existovaly zde přípravky a nejšikovnější žáčci se posouvali k nám.“

Vedení klubu věří, že dnešní situace má své „světlo na konci tunelu“, a děkuje všem, divákům, městu i sponzorům s vírou, že jejich přízeň přetrvá i do následujících časů.

Václav Seyfert

Takto by po dohotovení měly vyhlížet právě budované nové kabiny u fotbalového hřiště na Ostrovci. Foto a vizualizace: Ing. arch. Boris Hladký

Další článek:
Předchozí článek: