V průběhu jarních měsíců budou na informační panely naučné stezky po…
Dubnové kalendárium Tišnovska
1. DUBNA – PŘED 120 LETY
V sobotu 1. dubna 1899 byl vydán výnos moravského místodržitelství, kterým se ženskému cisterciáckému klášteru v Marienthalu povolilo znovuobsazení kláštera Porta coeli. Celé předklášterské panství sice patřilo Marienthalu již od června 1861, ovšem klasický řeholní režim zde směl být obnoven teprve na základě výše uvedeného výnosu. Poté se veškerý majetek stal znovu vlastnictvím samotného Porta coeli na základě kupní smlouvy s klášterem v Marienthalu, jemuž před tím nebylo umožněno předat vše formou daru. Fakticky byl konvent obnoven 23. května 1901 příchodem nových sester právě z Marienthalu. Mezitím zde byl postaven nový konventní kostel, vysvěcený čtyři dny před tím brněnským biskupem Františkem Bauerem.
6. DUBNA – PŘED 55 LETY
V pondělí 6. dubna 1964 se narodil Miroslav Steinhauser. Ve fotbalové sezóně 1982/83 nastoupil jako obránce Zbrojovky Brno ke čtrnácti prvoligovým utkáním a stal se tak druhým a dosud posledním odchovancem tišnovského fotbalu, který dotáhl své sportovní snažení až do první ligy. V ní vstřelil jednu branku, a to do sítě reprezentačního brankáře Stromšíka v utkání proti Dukle na pražské Julisce. Při fotbalové kariéře dokázal vystudovat v Brně právnickou fakultu. Po dalších štacích zakotvil ve Znojmě, kde dnes působí jako trenér mládeže. V roce 2014 byl Fotbalovou asociací ČR vyznamenán v rámci ankety o nejlepší trenéry dorostenecké kategorie v republice.
7. DUBNA – PŘED 45 LETY
V neděli 7. dubna 1974 zemřel v Praze JUDr. Rostislav Major. Narodil se 1. ledna 1912 v rodině známých tišnovských divadelníků. Ve třicátých letech patřil k předním místním sportovcům, hrál fotbal, tenis, držel řadu atletických rekordů, vyhrával lyžařské závody a působil také jako sokolský cvičitel. Po vypuknutí 2. světové války byl už v roce 1939 zadržen na Slovensku při pokusu opustit Protektorát Čechy a Morava, načež strávil více než pět let v koncentračním táboře v Dachau. V padesátých létech se ke sportu vrátil jako funkcionář a v období 1952–54 byl dokonce předsedou Ústřední sekce kopané, tedy šéfem celého československého fotbalu, s jehož reprezentací se zúčastnil jako vedoucí výpravy mistrovství světa ve Švýcarsku 1954.
7. DUBNA – PŘED 35 LETY
V sobotu 7. dubna 1984 byly v Králově jeskyni na Květnici objeveny nové prostory. V knize Jeskyňáři pod horou Květnicí popisuje autor publikace Pavel Vašík jejich nalezení v kapitole nazvané Objev Dobišarovy chodby. Část těchto prostorů je dnes k vidění pouze zaskleným oknem a není přístupná ani jeskyňářům. Jeden z jejich objevitelů Zdeněk Dobišar zhruba o dva roky později tragicky zahynul při červnové povodni na Tišnovsku.
15. DUBNA – PŘED 115 LETY
V pátek 15. dubna 1904 se narodil Vladimír Hejmala, pozdější hajný v obci Šerkovice, který byl již od přelomu let 1944-45 ve spojení s partyzány v okolních lesích. Při tragickém přepadení hájenky 26. února 1945 protipartyzánským komandem byl i s manželkou Marií a nejstarší dcerou Věrou zatčen. Zatímco Věra se po necelém měsíci stráveném ve vězeních v Letovicích a Brně mohla začátkem dubna vrátit domů, její rodiče byli 10. dubna 1945 v Mauthausenu popraveni.
15. DUBNA – PŘED 95 LETY
V úterý 15. dubna 1924 se v Dolních Loučkách narodil Jiří Jobánek. V roce 1960 byl zvolen do funkce tajemníka místního národního výboru a po volbách konaných 14. června 1964 se stal předsedou národního výboru, který byl již podle nově vytvořeného statutu přejmenován z místního na městský. Při vstupu okupačních vojsk v srpnu 1968 připustil vyvěšení černé vlajky na radnici. Ze své funkce odstoupil ke dni 31. prosince 1970, působil pak jako pracovník tehdejšího podniku Výstavba dolů uranového průmyslu. Zemřel 2. listopadu 1993.
18. DUBNA – PŘED 465 LETY
Ve středu 18. dubna 1554 (podle juliánského kalendáře) obdržel Tišnov od klášterní vrchnosti řadu výsad, které se staly základem jeho předbělohorského rozkvětu. Tuto významnou událost z dějin města připomíná vyobrazení na průčelí naší radnice, na němž abatyše Barbora Konická ze Švábenic předává listinu s privilegii tišnovskému purkmistrovi. Privilegium bylo sepsáno městským písařem Severínem a obsahuje souhrn dílčích vylepšení a potvrzení městských svobod a obyčejů.
20. DUBNA – PŘED 230 LETY
V pondělí 20. dubna 1789 se Wilhelm Mundy, pozdější majitel panství Porta coeli, stal svobodným pánem a byl mu udělen erb. Bylo to v časech, kdy šlechtický titul bylo možno si od císaře i koupit. Narodil se v roce 1751 v porýnském Monschau a roku 1773 přišel do Brna jako soukenický tovaryš za prací v textilních manufakturách podnikatele Johanna Leopolda Köffillera. Zde se brzy stal mistrem a vzápětí se dokonce osamostatnil s oprávněním k výrobě jemných suken. Císař Josef II. mu nejprve pronajal zrušený klášter Porta coeli, kam Mundy umístil část své výroby, a v roce 1800 mu jej dokonce za 277 tisíc zlatých prodal. Mundy zemřel 22. května 1805. V únoru 1821 pak bývalý klášter koupil od jeho syna Jana Friedrich von Vittinghof.
20. DUBNA – PŘED 215 LETY
V pátek 20. dubna 1804 se narodil Theodor Bauer, pozdější majitel předklášterského cukrovaru a jeden z průkopníků cukrovarnictví na Moravě. V roce 1874 dal v Předklášteří postavit rodinné sídlo, z něhož se později stala zotavovna města Brna. Za své zásluhy byl podle tehdejších zvyklostí povýšen do šlechtického stavu. Zemřel 15. března 1878.
20. DUBNA – PŘED 65 LETY
V úterý 20. dubna 1954 se v Malhostovicích narodil Vojtěch Caska. V letech 1976 a 1980 se zúčastnil jako veslař olympijských her v Montrealu a Moskvě. Při první účasti skončil společně s Miroslavem Knapkem na šestém místě v kategorii dvojek bez kormidelníka, o čtyři roky později byl se čtyřkou bez kormidelníka (sestava Caska–Prudil–Neštický–Zapletal) čtvrtý. Na mistrovstvích světa získal dvě stříbrné medaile s posádkou čtyřky bez kormidelníka (1979 v jugoslávském Bledu) i čtyřky s kormidelníkem (1982 ve švýcarském Luzernu). Jako junior vybojoval v roce 1972 titul mistra světa na čtyřce s kormidelníkem. Při vyhlašování nejlepších sportovců za rok
2015 byl uveden do Sportovní síně slávy města Brna.
23. DUBNA – PŘED 75 LETY
V neděli 23. dubna 1944 se v Hrotovicích na Třebíčsku narodil Aleš Sigmund. Hudebník, který především své dětství a mládí prožil v Tišnově, tragicky zahynul 7. listopadu 2018. Podrobně o něm pojednávala vzpomínka jeho přítele Jana Laciny v lednovém čísle letošního ročníku Tišnovských novin.
24. DUBNA – PŘED 55 LETY
V pátek 24. dubna 1964 zemřel bývalý starosta města Tišnova Antonín Mouka. Narodil se 13. června 1880 a byla mu věnována jedna z kapitol našeho dlouhodobého seriálu o čestných občanech našeho města (listopadové číslo Tišnovských novin 2018).
Václav Seyfert
JUDr. Rostislav Major na civilním snímku z mladých let. Foto z rodinného archivu autora
Další článek: Stříbrná pivní pečeť pro Abatyši Barboru
Předchozí článek: Zajímavý program na dubnové dny