Muzeum města Tišnova připravuje na podzim výstavu Houby a houbaření…
Cesta hrdelního práva jako geocaching
Cesta hrdelního práva dostala novou dimenzi. Tišnovský spolek geocachingu Tišnovské geopivko vytvořil po Cestě hrdelního práva tzv. multikeš, při které použil v rámci České republik ojedinělou technologii – tzv. BlueGEO. Ale protože o samotné multikeši by měli hovořit ti nejpovolanější, požádal jsem pana Jakuba Greguše z toho spolku o kratičký text. Tady je:
Pokud vás zajímá nejen temná historie města Tišnova, smrtelné hříchy, ale máte rádi i geocaching, bude pro vás procházka po cestě hrdelního práva hned dvojnásobnou výzvou. Ve spolupráci se zkušenými autory keší z Tišnovského geopivka totiž vznikla i multikeš „GC7NREQ – Cesta hrdelního práva“, která vás provede po stopách odsouzence Mikuláše Míče. Začnete v tišnovské šatlavě, postupně projdete celou cestu hrdelního práva, kde bude Mikuláš u každého zastavení vzpomínat na své hanebné činy. A skončíte … no, to se vlastně v geocachingu neříká, to už si budete muset najít sami. V každém případě bude procházka kolem jednotlivých zastavení určitě zajímavější a snad si i představíte jaké to mohlo být, procházet tuhle cestu v roli odsouzence …
A cože je to vlastně ten geocaching? Především skvělá zábava pro každého. V principu jde o hledání ukrytých „pokladů“ podle přesných GPS souřadnic. Úžasná je však především variabilita této hry, která má každému co nabídnou. Rádi cestujete? Každé turisticky zajímavé místo má svou keš, díky které se často dozvíte velmi podrobné informace. A jelikož keše zakládají místní, kteří znají své okolí, tak se navíc dostanete i na místa, která v průvodcích nejsou. Hledáte zábavu pro děti? Spousta keší je vyloženě vytvořeno pro děti, které při hledání „pokladu“ prožívají skutečné dobrodružství. Máte rádi záhady? Některé keše nedostanete zadarmo – musíte je vyluštit. Od velmi jednoduchých šifer typu „morseovka“, až po takové oříšky, které dosud nikdo na světě nevyluštil. Hledáte adrenalin? Při hledání keší se můžete potápět, lézt na stromy, po skalách, prohledávat opuštěné budovy …
Pokud vás hra zaujala, můžete nás navštívit na některém z našich pravidelných setkání. Sledujte naše stránky http://www.geopivko.cz/ a dozvíte se více.
Miloš Sysel, spolek CONTINUUM VITAE
popiska k fotce: Tišnovský spolek geocachingu Tišnovské geopivko vytvořil po Cestě hrdelního práva tzv. multikeš, při které použil v rámci České republik ojedinělou technologii – tzv. BlueGEO. Foto ze stránek http://www.waldi.cz/bluegeo