Rádi bychom informovali veřejnost, že vstupujeme do poslední fáze příprav…
Férová snídaně v Deblíně
Na více než 170 místech po celé České republice se v sobotu uskutečnil piknik na podporu fairtradových, ale i lokálních pěstitelů – tzv. Férová snídaně. Již tradičně jsme se zúčastnili i my v Deblíně, kde akce proběhla ve školní zahradě, jelikož nám vyšlo nádherné počasí. Na dekách a ve školním altánku jsme si pochutnávali na domácích pomazánkách (např. několika vajíčkových, pažitkové, škvarkové atd.), domácím uzeném s okurkami, sladkém i slaném pečivu (borůvkové muffiny, čokoládové brownies, ovocná bublanina, celozrnný chléb, bagetky), domácím sušeném ovoci, domácími jogurty a k tomu jsme popíjeli fairtradovou kávu, čaj z čerstvě nasbíraných bylin a limonády z domácích sirupů. Nechyběly ani vajíčka, sýry, mléko či med od místních farmářů. Nemůžeme ale opomenout fakt, že organizace celé akce se ujali (stejně jako v předchozích ročnících) žáci deváté třídy a o návštěvníky se vzorně starali. Příjemnou atmosféru dotvářeli dva dýdžejové z řad deváťáků, kteří nám k snídání pouštěli příjemnou hudbu.
Na akci přišla s celou rodinou i Hanka Šolcová z Úsuší:
„Snídaně se účastním již druhým rokem. Loni mě snídaně natolik zaujala, že jsem se rozhodla přivést nejen svou rodinu (manžela a dvě děti), ale i své známé. Opět jsem nebyla zklamána – vše jsem ochutnala a musím přiznat, že jsem se i trošku přejedla, takže jsem v sobotu vynechala oběd. Celkově mě potěšila příjemná atmosféra a dobrá organizace. Velmi kvituji celou myšlenku této akce.“
Férová snídaně je největší akcí na podporu fair trade v České republice, zájem o ni stále roste. Zatímco první ročník se uskutečnil v roce 2011 na 41 místech, nyní se snídalo na více než 170. „Je neuvěřitelné, že tolik lidí je schopno ve svém městě samostatně uspořádat Férovou snídani a postavit se tak za práva lidí, se kterými se v životě ani neviděli,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci zastřešuje.
Společným piknikem lidé vyjádřili podporu pěstitelům a pěstitelkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojeným do systému fair trade. Ten jim umožňuje uživit se vlastní prací za důstojných podmínek, neboť za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno. Své plodiny pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. „Díky fair trade jsme udělali spoustu věcí, aby se naše komunita měla lépe. Dřív jsme neměli pitnou vodu, teď ji máme. Dřív jsme neměli cesty, teď je máme. Dřív tu nebyla škola, teď tu je. Zřídili jsme tu taky zdravotnické středisko, kde poskytujeme základní péči,” vysvětluje další přínosy fair trade pěstitel kávy Felipe Perez Pablo z guatemalského družstva Todosanterita.
Běžní kávoví pěstitelé v Latinské Americe dostávají za svoji arabiku a robustu nízké výkupní ceny, které mnohdy nepokryjí ani náklady na pěstování. Zaměstnanci banánových plantáží ve Střední Americe pracují 12 hodin denně, nemají proplacené přesčasy a mzda jim nestačí ani na základní výdaje. V západní Africe pracují na kakaových plantážích téměř dva miliony dětí, většina v Pobřeží slonoviny a v Ghaně. V České republice je nejprodávanějším fairtradovým výrobkem káva. „Fairtradové kávy se v roce 2016 v ČR prodalo 326 tun, což je o 88 % více než v předchozím roce,“ říká Hana Chorváthová z Fairtrade Česko a Sloensko. Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz.
Kontakt: Pavlína Rohanová, organizátorka Férové snídaně v Deblíně, rohanovap@seznam.cz
Gabriela Štěpánková, koordinátorka Férové snídaně, organizace NaZemi, tel. +420 776 226 691, gabriela.stepankova@nazemi.cz
Co je fair trade?
Fair trade je obchod založený na partnerství. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. Více na www.fairtrade.cz, www.nazemi.cz/fairtrade, www.nazemi.cz/fairtrade, www.fairtrade-cesko.cz
Pavlína Rohanová