I. POCITY Ve středu 3. února v 18 hodin sice tišnovské…
Co se smí a co ne…
Vážení občané, stále dochází k opakujícímu se porušování obecně závazných vyhlášek města (OZV), které je přestupkovým jednáním ve smyslu § 46 odst. 2 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, za které lze na místě uložit blokovou pokutu až do výše 5 000 Kč nebo věc postoupit Komisi k projednávání přestupků k dořešení. Věříme, že se v mnoha případech jedná o porušování v důsledku neznalosti a nevědomosti o existenci těchto nařízení, proto si dovolujeme znění některých ustanovení těchto právních předpisů připomenout. Celé znění obecně závazných vyhlášek naleznete na stránkách města Tišnova.
OZV č. 6/2003 o volném pohybu psů na území města Tišnova
Venčení a pohyb psů na veřejně přístupných místech
(1) Volný pohyb psů bez náhubku a vodítka je na území města Tišnova možný pouze na veřejně přístupných místech určených v článku 3 této obecně závazné vyhlášky.
(2) Veřejně přístupná místa určená k volnému pohybu psů bez náhubku a vodítka jsou označena tabulkami s vyobrazením psa a nápisem „Psí zóna“.
(3) Venčení a pohyb psů na ostatních veřejně přístupných místech jsou možné pouze s použitím vodítka, jehož délka zajistí bezpečnou ovladatelnost psa, bez vodítka pouze s náhubkem.
(4) Pokud osoba, která psa doprovází, není schopna vzhledem ke svému fyzickému stavu či slabé zdatnosti zajistit bezpečnou ovladatelnost psa pomocí vodítka, je povinna použít současně s vodítkem náhubek.
(5) Použitím náhubku se rozumí jeho upevnění psovi tak, aby mu znemožňoval kousnutí.
Nesbírání exkrementů po svých psech je přestupkem dle § 47 odst. 1 písm. e) zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, za který lze na místě uložit blokovou pokutu až do výše 5 000 Kč nebo věc postoupit Komisi k projednávání přestupků k dořešení.
OZV č. 5/2005 na ochranu životního prostředí a zeleně města Tišnova
Poškozování veřejné zeleně
(1) Za poškozování veřejné zeleně se považuje zejména:
a) trhání, lámání, jiné ničení a znečišťování prvků veřejné zeleně
b) jízda na kolech v trávníkových plochách
c) vjíždění a parkování vozidly ve veřejné zeleni
d) umisťování jakýchkoliv předmětů či zařízení ve veřejné zeleni bez souhlasu jejího vlastníka…
OZV č. 2/2012 o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích
Článek 2
Vymezení pojmů
1) Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.
2) Konzumací alkoholických nápojů na veřejném prostranství se pro účely této vyhlášky rozumí:
a) jeho požívání na místech, na kterých je konzumace alkoholických nápojů touto vyhláškou zakázána
b) zdržování se na místech, na kterých je konzumace alkoholických nápojů touto vyhláškou zakázána, s otevřenou lahví, krabicí či jinou nádobou s alkoholem
Článek 3
1) Na území města Tišnova se zakazuje konzumace alkoholických nápojů na následujících veřejných prostranstvích:
a) na všech veřejných prostranstvích v oblasti vymezené v přílohách č. 1 a 2 této vyhlášky
b) mimo oblast vymezenou v přílohách:
ba) na sportovištích, dětských hřištích a plochách veřejné zeleně v zástavbě určených k oddechu (například parčíky) a v okruhu 50 metrů od nich
bb) v okruhu 50 metrů od škol a školských zařízení
bc) v okruhu 50 metrů od zdravotnických zařízení
bd) v okruhu 50 metrů od hřbitova v Šatanech (při ulici Černohorská)
be) v prostorách nástupišť hromadné dopravy 5 metrů od označníku ve směru jízdy a 30 metrů od označníku do prostoru nástupiště v celé šíři chodníku včetně přístřešků
bf) v okruhu 50 metrů od prodejen a prodejních stánků, součástí jejichž sortimentu jsou alkoholické nápoje…
Dále vás upozorňujeme na platnost dopravní značky „Parkoviště“ na ul. Nádražní týkající se tří parkovacích míst mezi OD Albert a nádražím ČD, kde je omezena doba parkování na 30 minut za předpokladu umístění parkovacího kotoučku na viditelném místě ve vozidle, a to z důvodu kontroly dodržování doby parkování. Parkovací kotouček lze zakoupit na informacích přímo v OD Albert za cenu 5 Kč a tento by se měl stát nezbytnou výbavou každého vozidla, neboť i v jiných městech a obcích je tímto způsobem parkování regulováno. Nedodržení tohoto značení je přestupkem, za který lze na místě uložit blokovou pokutu až do výše 2 000 Kč nebo věc postoupit správnímu orgánu k dořešení. Je na zvážení každého, zda není lepší investovat pouhých 5 Kč. Další parkovací stání v této oblasti je vyhrazeno pro handicapované osoby a u toho posledního, které je viditelně vyznačeno vodorovným dopravním značením „žlutá klikatá čára“, jež zakazuje stání, se nejedná o parkovací místo, nýbrž o cestu průjezdu nebo výjezdu z tohoto prostoru, a vozidlo zde parkující tvoří překážku silničního provozu se všemi důsledky z takového jednání vyplývajícími.
Jsme přesvědčeni, že seznámení se s těmito fakty bude přínosem pro každého z nás.
Současně připomínáme, že od 1. 1. 2016 zahájila Městská policie Tišnov již dříve avizovaný provoz Registru jízdních kol. Pro občany tato služba znamená možnost v něm bezplatně zaevidovat své jízdní kolo. K registraci bude potřeba občanský průkaz, jízdní kolo, doklad o koupi kola nebo čestné prohlášení o koupi a návštěva služebny MP Tišnov, kde bude provedena fotodokumentace kola a jeho majitel obdrží nálepku určenou k umístění na takto zaregistrovaném jízdním prostředku.
Pro registraci jízdních kol je vyhrazen úřední den městské policie, a to každá středa od 7.00 do 17.00 hod. Registr by měl sloužit i pro potřeby Policie ČR (při nahlášení případného odcizení jízdního kola, ne pro jeho zaregistrování).
Jiří Sokol, strážník Městské policie Tišnov
Další článek: Vertigo: Závrať i dobrodružství
Předchozí článek: Označování budov číslem popisným