Člověk pochází z veverky (… ale evoluce nikdy nekončí)

Člověk pochází z veverky (… ale evoluce nikdy nekončí)

V sobotu 3. října se od 19 hodin uskuteční v kulturním domě v Železném u Tišnova nevšední rockový koncert, který by si neměli nechat ujít především příznivci slavné britské kapely Jethro Tull. Vystoupí zde totiž skvělý cover band Iana Andersona a jeho spoluhráčů nazvaný Quizz Kid a spolu s ním jako předkapela skupina Cuprum. A proč ten záhadný, zdánlivě naprosto nesouvisící titulek? Jethro Tull Tribute Band zde totiž v uplynulých létech už dvakrát s velkým úspěchem koncertoval, ale vždy pod názvem Bratranci Veverkové. Poprvé to bylo v únoru 2011 v sále Městského kulturního střediska, podruhé pak na podzim 2013 už v Železném.

Toto vystoupení bylo bohužel v historii jmenované kapely úplně poslední. Krátce poté se „Veverky“ rozpadly a rozdělily se na dvě nová seskupení, z nichž jedním je právě Quizz Kid. (Název pochází z písničky skupiny Jethro Tull, která je součástí jednoho z kultovních alb „Too Old To Rock ‘n’ Roll: Too Young To Die“.) V jeho řadách působí z původní sestavy Veverků čtyři hudebníci: vedoucí a baskytarista Jan Havránek, zpěvák Vladimír Pošvic, flétnista Richard Malát a bubeník Jan Ježek. Nově je doplnili kytarista Ondřej Vodrlind a hráč na klávesové nástroje Mikuláš Čimbura. Těm členům kapely, kteří absolvovali předloňské vystoupení, se v Železném tak líbilo, že sami projevili zájem koncertní návštěvu zopakovat, a pořádající občanské sdružení deTOX jim s velkou chutí vyhovělo.

Na pódiu však tentokrát nebudou sami. Ještě před jejich setem vystoupí skupina Cuprum, která je z poloviny tvořena stejnými hudebníky (Pošvic, Malát, Ježek), ale na rozdíl od „Kida“ se zabývá vlastní tvorbou ve stylu progresivního rocku. Kromě již jmenované trojice v kapele dále hrají kytarista Jan Drchal, klávesista Štěpán Vodenka a baskytarista Jaromír Hynek. Po demosnímcích z roku 2008 vyšla skupině další dvě CD: Musica Deposita (2011) a Brahma Višnu Šiva (2014). Tento poslední počin uvedl do života sám Vladimír Mišík a při křtu si zazpíval za doprovodu členů Cuprum i legendární píseň Já a dým z alba Kuře v hodinkách.

Klávesové fajnšmekry a pamětníky bude jistě zajímat, že obě skupiny používají Hammondovy varhany s tzv. Leslie boxem, což je zařízení, které v 70. letech letělo jako bomba rockovým světem. Šlo vlastně o rotující reproduktor, který vytvářel typické vibrato. Kapelám, které se žánrově vracejí o ty zhruba čtyři dekády zpět nebo na tehdejší hudbu přímo navazují, pomáhá Leslie „bedna“ vytvářet autentický zvuk dávných analogových aparatur a má tak řadu svých zasvěcených příznivců, kteří na ni nedají dopustit. Vstupenky na koncert nebudou nabízeny v předprodeji, za 170 Kč je bez problémů zakoupíte až na místě před začátkem akce. A doslova přímo k jámě lvové – tedy ke kulturnímu domu v Železném – Vás může odvézt linkový autobus, který vyjíždí v 18.36 hodin z tišnovského nádraží.

Václav Seyfert st.

Hlavním sponzorem webové verze pro Listopad 2015:inzerce

Další článek:
Předchozí článek: