Za Mikulášem do Inspira Blíží se den, kdy chodívá svatý…
Kytice vázané z tuzemské přírody
Již od dětství bylo její vášní pěstovat a vázat květiny. V květinách vždy viděla neuvěřitelnou sílu, která dokáže lidi spojovat, dokáže odpouštět i probouzet lásku. K tradici českých řezaných květin se Juliána Dolíhalová vrátila před čtyřmi roky. Důvod byl prostý: vlastní veselka. „Když jsem chystala svoji svatbu, květiny z velkoobchodu se mi nelíbily. Chtěla jsem nějakou alternativu a myšlenka lokálních květin k řezu mě nadchla. Tak jsem je začala sama pěstovat,“ vzpomíná na prvotní impulz ke svému podnikání zakladatelka květinové zahrady Planté v Předklášteří Juliána Dolíhalová.
„Planté jsem však založila také proto, že jsem měla nutkavou potřebu začít dělat nějaké kroky pro zlepšení stavu našeho životního prostředí a pro snížení dopadu klimatické změny.“ V zahraničí existuje podobných zahrad a farem, které jsou zaměřené na pěstování lokálních a sezonních kytek, spousta. Obejdou se bez vytápěných skleníků, řídí se přírodou a počasím. Oblibu si ale vypěstované květiny bez jedů a s malou ekologickou zátěží získávají již i v České republice. „Psala jsem na téma květinových zahrad pro pěstování květin k řezu bakalářskou práci. V rámci toho jsem se byla podívat za pěstiteli lokálních květin jak v České republice, tak v Anglii, kde je to hodně populární,“ doplnila vystudovaná zahradní a krajinářská architektka.
Letničky a trvalky
První rok pěstovala květiny na svém pozemku v Horních Loučkách, nyní třetí sezonu obhospodařuje záhony v pronajaté zahradě v areálu cisterciáckého kláštera Porta coeli. Tam pěstuje od semínka či sazeničky až po květ květiny k řezu, tedy takové, které mají dlouhé stonky, vydrží dlouho ve váze a jsou atraktivní na pohled. Na jaře jsou to zejména cibuloviny – tulipány a narcisy, v létě bezpočet letniček či atraktivní jiřiny a na podzim různé trvalky. Výjimkou nejsou dvouletky či okrasné keře.
„Práce nám začínají v únoru, kdy připravujeme půdu pro výsevy a výsadbu našich předpěstovaných sazenic. S tím mi pomáhá manžel. Květiny začínají kvést od druhé poloviny dubna a končí s prvními mrazíky. A potom už zase pracujeme na tom, abychom zahradu nachystali na novou jarní sezonu. Nepoužíváme žádnou chemii, ani umělá hnojiva.“
Z vypěstovaných rostlin váže zahradnice kytice k jakékoliv příležitosti – k narozeninám, svátku, promoci, na svatbu nebo prostě jen tak z lásky. Kytice kulaté, oválné nebo úplně divoké všech možných barev. Prostě kytice vázané z pokladů tuzemské přírody. Květiny lze objednat telefonicky, mailem i přes webové stránky květinové zahrady. Floristé, kteří se nebojí pracovat s lokálními květinami, si mohou do Předklášteří dojet a v zahradě si sami vybrat a nařezat.
Kurzy pro veřejnost i školy
Jednou z nabízených služeb jsou workshopy nejen pro veřejnost a firmy, ale i vzdělávací akce pro žáci základních škol. „Co se týká květinových workshopů, jeho účastníci si sami nasbírají květiny přímo v naší zahradě a potom jim ukáži, jak se kytice váže. Sami si to i vyzkouší. Hotovou kytici si samozřejmě odnesou s sebou domů,“ popisuje Dolíhalová. Nechybí kurz začínajícího květinového farmáře anebo květinové předplatné.
Plány do budoucna? „Doufám, že se nám v Předklášteří podaří udělat opravdu krásnou zahradu, kde budou tu letničky, tu trvalky. A budou sem moci chodit rodiny s dětmi a bude tu možné pořádat různé akce,“ přeje si Juliána Dolíhalová.
Zlata Ptáčková
Další článek: Doubravník
Předchozí článek: Pěstujeme biozeleninu a měsíček pro biočaje