Myšlenka přidat ke stávající nabídce pobytových táborů Inspira tábor další…
Měním barvu podle ročního období
Lasice hranostaj, nazývaná též pouze hranostaj – Mustela erminea. Malá šelma z čeledi lasicovití. Obývá poměrně rozsáhlou oblast Severní Ameriky, Evropy a Asie. Jedná se tedy o roztomilou šelmičku s protáhlým tělem a krátkými končetinami. Dorůstá délky 24 až 29 cm s délkou ocasu 9 cm. Dosahuje váhy 140 až 350 g. Samci jsou výrazně větší než samice. Zbarvení je v létě hnědé s bílým bříškem, které v zimě nahrazuje bílý kožich. Pro hranostaje je typická černá špička ocasu, která zůstává u letní i zimní srsti. Lasice kolčava má ocas celý hnědý a pod krkem nažloutlý proužek. To je podstatný znak obou lasic.
Hranostaj žije v lesích, na loukách, ale i v křovinatých porostech nebo bažinách. Patří mezi noční zvíře, které je velmi přizpůsobivé a dokáže lovit bez problémů i přes den. Kořistí jsou mu hlodavci, ptáci nebo jejich vajíčka. Kořist loví zpravidla zakousnutím se do krku. V případě nouze se spokojí i s žížalami nebo jinými bezobratlými.
Když se přemnoží hraboši, objeví se jejich predátoři. Ze vzduchu se vrhá poštolka a káně, přilétají volavky, čápi a v noci sovy a lišky. Mezi predátory hrabošů patří i hranostaj. Mláďata má jednou do roka, a to čtyři až devět. Doba březosti je až 12 měsíců. Jedná se o takzvanou utajenou březost, kdy oplozená vajíčka zůstávají v klidu do doby příznivějších podmínek. Samotný vývoj plodu potom trvá asi 1 až 2 měsíce. K páření může docházet od května do srpna. Doupě si zřizuje v dutině stromu, ve skalní rozsedlině a nepohrdne ani opuštěným doupětem jiného zvířete.
Snímky této šelmičky jsem pořídil několikrát na březích řeky Svratky při toulkách tímto povodím v místě zvaném Mlýniště. Samečka jsem zachytil fotoaparátem v jarním měsíci na pravém toku a samičku v létě na levém toku řeky. Jsou to roztomilá malá zvířátka – šelmičky.
Josef Permedla
Další článek: Kometa Neowise nad Tišnovem
Předchozí článek: Květinové hodiny Tišnovska – Za ocúny a vřesem