Klub přátel výtvarného umění v Tišnově a obec Železné pořádají…
Vrací se i Aneta
Před měsícem jsme Vás zvali na dvě akce umělců, kteří se do Tišnova vrátili přesně po sedmi letech. Během prázdnin nás čeká stejný návrat dokonce do třetice – proběhne totiž další koncert, jehož hlavní protagonist(k)a se u nás představil(a) již v roce 2010. Jedná se o zpěvačku Anetu Langerovou, která vystoupí v letním kině v úterý 8. srpna od 20 hodin společně se svou kapelou a smyčcovým triem.
Aneta Langerová je sice produktem televizní soutěže Česko hledá SuperStar (vyhrála ji v roce 2004), ale od ostatních laureátů téhle show se od samého počátku na hony liší, neboť nejde o žádnou krátkodechou hvězdičku či celebritku pro bulvární média, nýbrž o umělkyni s jasným názorem a s produkcí zajímavou i pro poučenější publikum. Její předvánoční vystoupení 20. 12. 2010 v tišnovském Kině Svratka bylo na stránkách Městského kulturního střediska zhodnoceno těmito slovy:
„Vskutku nabitý program měla Aneta Langerová v předvánočním týdnu. V sobotu 18. prosince pozdě večer ještě statečně bojovala o absolutní prvenství v televizní soutěži Stardance a v pondělí už se vydala zasněženou krajinou do tišnovského kina, kde začínala závěrečná část jejího Tour 010. (Po Tišnovu už přišly na řadu jen Valašské Meziříčí a Frýdek-Místek). Jak se přiznal Anetin bratr a manažer Nikola Langer, tišnovský koncert byl teprve druhý za celou dlouhou dobu její samostatné pěvecké dráhy, při němž se hrálo pro sedící diváky. Eventuální strach z toho, že by naše publikum zůstalo příliš chladné, byl ale zažehnán hned první skladbou, během níž se potvrdilo, že i vsedě to bude slušný ‚kotel‘. Měli na tom sice značný podíl přítomní členové Anetina fanclubu, kteří znali prakticky všechny texty nazpaměť, ale zahanbit se nenechali ani ‚domorodci‘, takže při závěrečné Vodě živé už se stálo nejen před pódiem, ale po celém sále. Anetino vystoupení působilo sympaticky zejména tím, že bylo jen a jen o hudbě. Žádné zbytečné proslovy, natožpak nějaké násilné pokusy o líbivou show – jedna písnička střídala druhou a z těch známých tak zazněly prakticky všechny, ať už šlo o ty letité z prvního alba Spousta andělů, nebo o tituly z pozdějších CD Dotyk a Jsem. Také doprovodná kapela předváděla slušný bigbít, nicméně jasnou jedničkou byla na pódiu samotná Aneta: intonační suverenitu a bezprostřední samozřejmost v jakékoliv hlasové poloze by jí mohla závidět většina starších kolegyň. Tři stovky diváků působily viditelně spokojeně, pro mnohé z nich byl příjemnou tečkou i Anetin podpis na zakoupené fotografii či cédéčku – rozdala jich po koncertě ve foyer více než dost…“
Od zmíněného prosince 2010 vydala Aneta další dvě vlastní alba – Pár míst z roku 2011 (současně i DVD) je záznamem jejího akustického turné, o tři roky později pak vyšlo řadové CD Na Radosti, po němž je pojmenován i zpěvaččin současný koncertní program. Jedná se o soubor písní „inspirovaných místem, kde se zastavil čas a s ním i osudy lidí, kteří tam žili. To místo jsme si zamilovali, okouzlilo nás a vtáhlo do příběhů, které chceme vyprávět.“ Písně vznikaly v hloubi šumavských lesů a dají se charakterizovat třemi slovy: vyprávění, silné ženy, venkov. O místu jejich vzniku zpěvačka říká: „Dům Na Radosti je bývalý sirotčinec, kde se jeptišky staraly o opuštěné děti. Bylo zásadní, že jsme jej vůbec našli. Je naplněné příběhy a člověk to cítí hned, jak přijede. Mají tam třeba starý kostel. Představovali jsme si nevěstu, jak stojí u oltáře, nechce tam být a promlouvá s Panenkou Marií o víře v život a o naději.“
Na albu byl v roce 2015 vydán také záznam letního komorního muzikálu Divadla Ungelt Touha jménem Einodis, ve kterém Aneta Langerová a Marta Kubišová ztvárnily v různých životních epochách postavu baronky Sidonie Nádherné, poslední majitelky zámku Vrchotovy Janovice. Hra autorky Marty Skarlantové a hudebního skladatele Karla Štolby měla premiéru v červnu 2013 a v repertoáru divadla je dodnes. Aneta se ovšem coby herečka neprezentuje jen na jevišti, brzy bude k vidění také na stříbrném plátně, a to ve velmi dlouho připravovaném filmu režisérky Marty Novákové 8 hlav šílenství. Hraje zde titulní roli ruské básnířky Anny Barkovové, která byla během svého života třikrát odvlečena do gulagu a ve vyhnanství strávila plných 22 let (1934–1939 v táboře nucených prací v Kazachstánu, 1947–1956 na Sibiři a 1957–1965 v Mordvinsku).
Plných devět let byla Aneta Langerová rovněž patronkou projektu Světluška Nadace Českého rozhlasu, zaměřeného na pomoc nevidomým a slabozrakým.
Koncert zpěvačky, která je jako jedna z mála na naší scéně opravdu všestrannou osobností, stojí jistě za návštěvu. Neváhejte…
Václav Seyfert, redaktor TN
Foto: Olga Špátová
Další článek: Neznámý Jambor – Jamborův dům, 22. 9. – 31. 12. 2017
Předchozí článek: MAS Brána Vysočiny plánuje vyhlásit další výzvy, tentokrát v IROP!