Gymnázium Tišnov, příspěvková organizace, patří mezi úspěšné žadatele o finanční…
Podpora čtenářství a čtenářské gramotnosti na ZŠ Smíškova
Často diskutovanou otázkou našeho školství je klesající úroveň čtenářské gramotnosti žáků. Troufám si však směle říct, že na naší škole je situace jiná. Za jeden z velmi zdařilých počinů považujeme spolupráci s Městskou knihovnou v Tišnově a založení více než desetileté tradice společného projektu Knihy mého srdce, kterého se aktivně každý podzim zúčastňují všichni žáci prvního stupně.
Příprava na projekt a jeho další využití je pak provází celým rokem, stejně jako další čtenářské aktivity ve výuce i mimo ni. V rámci podpory vzdělávání MŠMT naše škola získala v létě pro svůj projekt Podpora čtenářství v ZŠ Smíškova téměř čtvrt milionu korun pro nákup knih, elektronických čteček a pořádání doprovodných akcí. Pro výuku a žáky se otevřely širší možnosti, konkrétně v realizaci čtenářských dílen. Výběr knih pro dílny nebyl náhodný ani samoúčelný. Zvolili jsme tituly pro děti přitažlivé a aktuální. Spolu s nimi zavádíme aktivační metody a formy výuky čtení, zaměřujeme se na kritické čtení a psaní. Připravili jsme i vlastní zajímavé literární besedy s dalšími aktivitami.
Vedle již tradičního projektu Knihy mého srdce to bylo scénické čtení LiStOVáNí s herci L. Janíkovou a J. Zedníčkem a knihami O. Černé, A. Ježkové a K. H. Borovského. Díky spolupráci s městskou knihovnou se nám 6. listopadu podařilo do školy pozvat přední české spisovatele Martinu Drijverovou a Jiřího Šanderu. Paní Drijverová, autorka především zábavně-naučných knih a publikací s dětskými současnými hrdiny, dokázala přesvědčivě vtáhnout do průběhu svých besed žáky všech věkových kategorií. Pan Šandera, autor líbezných skřítkovských pohádek pro nejmladší, usedal s nadšením do hloučků dětí a nechal se zpovídat, jak se dělá pohádková knížka. Děti si to dopoledne prostě užívaly a my jim rádi pomůžeme hledat cestu i k dalším knihám a ke čtení. Doufejme, že tyto zážitky a další nenásilné vedení ke čtenářství jak ve škole, tak i doma pro ně budou zdrojem zábavy, rozvoje tvůrčí fantazie a samozřejmě vzdělávání. A dobrá zpráva na konec. Jak řekla Anetka ze třetí třídy: „Tahle knížka je vážně lepší než počítač, tablet a mobil dohromady!“
Petra Kappelová, zástupkyně ředitele
Hlavním sponzorem webové verze pro Prosinec 2015:
Další článek: Tradiční adventní dílničky na ZŠ Smíškova
Předchozí článek: Děti ze ZŠ Smíškova v Anglii