V srpnovém vydání Tišnovských novin vyšel článek pana radního Martina Sebery,…
Významná výročí Anny Pammrové
Vždy po pětiletém období připomínají členové tišnovského občanského sdružení Společnost Anny Pammrové širší veřejnosti data ohraničující životní dráhu žďárecké spisovatelky a filozofky – 29. června 1860 až 19. září 1945. V době podzimního výročí v roce 2010 byla v přeplněném sále Galerie Diana slavnostní vernisáží zahájena netradičně pojatá výstava fotografií Milady Škárové a kreseb Pavla Adamce s názvem „Krajiny domova Anny Pammrové“. I letos se na tomto místě sejde stejná dvojice osobností, v jejichž výtvarných dílech se prolíná myšlenkový svět a přírodní prostředí bytosti, které se během času dostalo pojmenování „Žena s duší lesa“, jak je také nazvána letošní výstava k významným pammrovským výročím.
Cyklus fotografií Milady Škárové se tentokrát soustředí na blízké okolí domku, v němž prožila žďárecká samotářka druhou polovinu života, proto podtitul „Žďárecko v životě Anny Pammrové“. Stejně jako na minulé výstavě jsou ke snímkům přiřazeny obsáhlejší komentáře a citace spisovatelčiných myšlenek, a proto si návštěvníci budou moci odnést nejen vizuální zážitky, ale též nové poznatky. Na vnímavého diváka však nejvíce zapůsobí doslova citový vztah k přírodě, který spojuje vnitřní svět autorky fotografií s tou, pro niž se lesy, stráně a vody staly jediným prostředím, v němž mohla žít.
Takto zachytila autorka životopisu své tety Alma Křemenová její pocity, když přišla poprvé na planinu, kde dodnes stojí její obydlí: „Šla dále do borového lesa: po chvíli stromy řídnou a objevuje se nádherná vyhlídka. Naproti hory a lesy, pod nohama skalnatý sráz a hluboko dole šumí říčka Bobrůvka, na níž opodál stojí osamělý mlýn.“ Osobní vyznání o osudovém spojení s krajem, který naplnil její samotu, nalezneme v dopise inženýrovi Václavu Havlovi, dědečkovi prezidenta Havla: „Dospěla jsem mezi tím k neklamavé jistotě, že vše, co v tomto kraji za bezmála celé čtvrtstoletí jsem protrpěla a promyslela, směřovalo jen k poznání příčin a cest Zrodu a Smrti. Proč asi Váš letohrádek musel být postaven za neobvyklých okolností právě v místech tak odlehlých a na skále té, kde od r. 1897 do r. 1908 bylo místo mé modlitby, myšlenek a snů?“ Častým poutníkem po pammrovských končinách je i Pavel Adamec. Už jeho první návštěva Pammrova a Havlova před 15 lety byla inspirací k cyklu kreseb Ze žďáreckého skicáku. Během následujících let vrcholí oddanost Anně Pammrové ilustracemi ke třem titulům – dvěma životopisným a k souboru dopisů rodině Havlových. Stejně jako v roce 2010 tvoří druhou část výstavy letošní cyklus umělcových výtvarných projevů – tentokrát akvarelů s motivy stromů.
Kalendárium důležitých momentů života a odkazu Anny Pammrové bylo v uplynulém pětiletí obohaceno dvěma událostmi. Tou první bylo představení Anny Pammrové na prestižní konferenci „Otokar Březina 2014“ konané na Filozofické fakultě UK v Praze, na němž vystoupila Milada Škárová s příspěvkem na téma ženské otázky v životě a díle naší protagonistky. V podzimním období minulého roku pak došlo též k významnému nálezu pěti dosud neznámých dopisů Anny Pammrové, které byly uchovány v pozůstalosti paní Emílie Poláčkové z Doubravníku a uloženy v prostorách obecního úřadu Doubravník. Díky iniciativě Václava Zábrši a Miroslava Cecavy se s obsahem dopisů mohli seznámit členové Společnosti A. P. a o objevu byl informován i významný literární vědec a březinovský editor Petr Holman.
Výstava „Žena s duší lesa“ bude zahájena vystoupením obou tvůrců a také příspěvky hostů: Pražská badatelka Zuzana Ticháčková promluví o aspektech životní filozofie A. P. v dnešní době a zasvěcený znalec přírody tišnovského regionu Jan Lacina provede posluchače údolím řeky Bobrůvky, jejíž břehy a vody jsou častými náměty vystavených fotografií.
Program slavnostního odpoledne konaného 19. září od 14 hodin v Galerii Diana doplní vystoupení hudební skupiny Žalozpěv a recitace básní Anny Pammrové.
Vlasta Urbánková
Hlavním sponzorem webové verze pro Září 2015:
Další článek: Vzpomínky na konec války III
Předchozí článek: Srpnový příběh