Hvězdné nebe nade mnou, mravní zákon ve mně

Hvězdné nebe nade mnou, mravní zákon ve mně

Na počátku byl nápad spolku Continuum vitae přivést návštěvníky do nového parku a nyní to bude již třetím rokem, kdy se Farská zahrada a prostor u kostela promění v letní galerii pod širým nebem. Také program se stává komunitní záležitostí, na níž pod záštitou města spolupracuje celá řada subjektů. Letos spolek Continuum vitae připravil fotografie noční oblohy a reprodukce obrazů, v nichž noční nebe hraje výraznou roli. Výstavu doprovodí instalace básní Jana Skácela, od jehož narození uplynulo v únoru sto let a pro kterého bylo noční nebe často výrazným motivem.

Skácelovské motivy má v sobě i Rozvíjení, socha Václava Kyselky zdobící spodní část zahrady. Dále ve Farské zahradě najdete oblíbenou šifrovačku připravenou SVČ Inspirem.

I tentokrát bude výstava propojena třemi komponovanými večery. Budou se vztahovat k vesmíru i k naší planetě a jejich spojujícím motivem bude „čistota“, ať již v podobě čistého nebe, čisté planety nebo čisté duše. Čistota je také tématem fotosoutěže vyhlášené Inspirem, která bude vyhodnocena na závěrečném večeru. Ale zpět na začátek.

První komponovaný večer s názvem Nedozírný vesmír se uskuteční 23. 6. a 24. 6. a proběhne tentokrát
na ZŠ Smíškova. Ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno, MAS Brána Vysočiny a MAP Tišnovskem bude po oba dny ve velké tělocvičně připraveno mobilní planetárium s dopoledním programem pro školky a školy, odpoledne se bude promítat pro veřejnost. Ve čtvrtek 23. 6. budete moci zhlédnout v 16.00 pořad Vesmírné oázy, v 18.00 pak Hvězdný cirkus. V pátek 24. 6. se v 16.00 bude promítat Cesta za miliardou hvězd, v 18.00 Fantom vesmíru. Kapacita planetária je patnáct osob. Kdo se nevejde, je zván do malé tělocvičny na přednášku astrofotografa Petra Horálka s názvem Klenoty chilské oblohy se začátky v 16.00 a v 18.30. Po oba dny si bude možné prohlédnout i výstavu jeho fotek 30× v NASA.

Na hřišti u ZŠ Smíškova přistane Lunalon, model Měsíce, v dílničce SVČ Inpiro si budete moci vyrobit pohyblivý model vesmíru nebo hvězdný projektor. Připraveno bude i občerstvení kavárny Coffein. Od Měsíce na ZŠ Smíškova povede hravá stezka k Terraloně, modelu Země, umístěnému na Sychráku. Stezku připravila ZŠ Smíškova. Program na ZŠ Smíškova bude od 16.00 do 20.00, Lunalon a Terralona budou na svých místech do 23.00. Vstup je volný.

Pojďte se s námi toulat nedozírným vesmírem a zamýšlet se nad naší rolí v něm.

Eva Vávrová, Libuše Beranová

Další článek:
Předchozí článek: